Erkan Oğur Kimdir?

Herhangi bir filtre seçin ve sonuçları görmek için Uygula'ya tıklayın

-A A +A

1954 yılında Ankara'da doğdu. Müzikle ilgilenmeye, çocukluğunun geçtiği Elazığ’da başladı. Keman ve bağlama öğrenmeye de o yıllarda yöneldi. Liseyi Ankara’da tamamladıktan sonra özellikle babasının isteği üzerine fizik-kimya öğrenimi görmek için Almanya’ya gitti.

1973 yılında gitar öğrenmeye başlayan Oğur, Doğu müziğindeki sesleri de kullanabilme gereksiniminden dolayı perdesiz gitarı yaparak dünya müziğine kazandırdı.

1980 yılında Türkiye’ye dönerek İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuvarına girdi. Eğitimini burada tamamlayan Erkan Oğur, askerlik dönüşü konservatuvarda ud dersleri verdi.

1989’da Amerika’ya giderek birçok sanatçıyla ağırlıkla Blues olmak üzere çalışmalar yaparak perdesiz gitarın Batı müziğine girmesini sağladı. Çalgı yapımı konusunda gerçekleştirdiği araştırma ve çalışmaların sonucunda geliştirdiği yeni çalgılarla müzik dünyamıza önemli katkılar sunmaktadır. Müzikteki arayışlarının yanında, çalgılardaki geliştirme çalışmalarını ükemizin önde gelen bağlama yapımcılarından Kemal Eroğlu ile birlikte sürdürmektedir.

Farklı tarzlarda müzik yapan, sayısız sanatçıya gitarı ve kopuzu ile eşlik eden Erkan Oğur, “Yazı Tura, Fuad,Anadolu Beşik, Hiç, Gülün Kokusu Vardı, Eşkıya, Bir Ömürlük Misafir, Fretless (Fuer und Eis-Cd), Sis, Perdesiz Gitarla Arayışlar” isimli albüm çalışmaları yapmıştır. Ulusal ve uluslararası sayısız konser veren sanatçı, Fahir Atakoğlu, İsmail Hakkı Demircioğlu ve Okan Murat Öztürk gibi birçok sanatçıyla çalışmalarını sürdürmektedir.

Kopuzu ile halk müziği ve bağlamaya farklı bir duyuş getiren sanatçı, birçok genç müzisyeni etkilemiş ve kopuz çalım tarzı ile önemli bir ekol olmuştur. Arı ve incelikli sanatı, kopuz çalımındaki ustalığı, müziğimize kazandırdığı nitelikli üslupla haklı bir saygınlığa kavuşmuştur.

Mütevazi kişiliği, sanatındaki derinliği ve müzikal dehasıyla Erkan Oğur, genç kuşaklar tarafından örnek alınacak önemli sanatçılarımızdan biridir.


Kaynak: 2013-2014 Güzel Sanatlar ve Spor Okulu 12.Sınıf Bağlama Ders Kitabı

Rastgele Parça

Gine dertli dertli iniliyorsun
Sarı durnam sinem yaralandı mı
Hiç el değmeden de iniliyorsun

Sari durnam sinem yaralandı mı
Yoksa ciğerlerin parelendi mi
Yoksa sana ya düzen mi düzdüler
Perdelerin tel tel edip üzdüler

Tellerini sırmadan mi süzdüler
Allı da durnam, telli de durnam
Sinem de yarelendi mi
Yoksa ciğerlerin parelendi mi

Çözüp gider bir gözleri sürmeli
Hay hay çözüp gider bir gözleri sürmeli
Karacoğlan der ki geçti ne fayda
Bir vefa kalmadı ok ile yayda