Okan Murat Öztürk Kimdir?

Herhangi bir filtre seçin ve sonuçları görmek için Uygula'ya tıklayın

Anadolu geleneksel müziğinin ve bu müziğin vazgeçilmez çalgısı bağlamanın önemli temsilcilerinden biri olan Okan Murat Öztürk, 1967 yılında Ankara'da dünyaya geldi. Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümünden mezun olan Öztürk, Hacettepe Üniversitesi Etnomüzikoloji Bölümünde gerçekleştirdiği “Zeybek Kültürü ve Müziği” konusundaki yüksek lisans (2003) eğitimini tamamladı. Geleneksel müziği ve bağlama çalma tekniklerini, otantik kaynakları ve usta sanatçıları dinleyerek öğrendi.

“Kültür Bakanlığı Ankara Devlet Türk Halk Müziği Korosu’nda (1986–1987) ve “TRT”de (1992–1996) bağlama sanatçısı olarak çalıştı. 1984'ten başlayarak yurt içi ve dışında, çeşitli düzeylerde bağlama eğiticiliği ve atölye çalışmaları yaptı. Öztürk, 1988'de Türkiye'de ilk kez bağlama ailesi çalgıları ve Anadolu müziğini tanıtma amacını taşıyan “Bengi Bağlama Topluluğu”nu kurdu. Bu toplulukla birlikte Almanya, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Hollanda, Belçika, İsviçre, Portekiz, Küba, Tacikistan, Bahreyn, İngiltere ve ABD’de konserler verdi. 1990'dan itibaren, bağlama ailesi çalgıların armonik çalınış olanakları üzerine, Türkiye'nin önde gelen besteci ve eğitimcilerinden, Ertuğrul Bayraktar'la çalışmalar yaptı. Türk müziği armonisi olarak da bilinen “Kemal İlerici (dörtlü armoni) Sistemi“ne dayanan bu çalışmalar sonucunda, özgün bir repertuvarın geliştirilmesini sağladı.

Erkan Oğur, Musa Eroğlu, Mehmet Erenler, Yavuz Top, İsmail Demircioğlu, Tolga Çandar, Mutlu Torun, Cihat Aşkın, Birol Yayla, Şenol Filiz, İhsan Öztürk, Cengiz Özkan, Erol Parlak, Çetin Akdeniz, Erdal Erzincan, Göksel Baktagir, Yurdal Tokcan, Derya Türkan gibi sanatçılarla birlikte stüdyo çalışmaları, tv-radyo programları ve konserler gerçekleştirdi. Coşkun Güla ve Özay Gönlüm’e ait arşiv kayıtlarını hazırlayıp yayınladı. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Devlet Konservatuvarında “Geleneksel Türk Halk Müziği”, “Geleneksel Türk Sanat Müziği ve Uygulaması”, “Türk Müziği Tarihi”, “Müzik Kültürü”, “Güncel Popüler Müzikler” gibi lisans programlarına ait çalışmaları yürüttü. Hâlen Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda öğretim görevlisi olarak akademik çalışmalarını sürdürmektedir.

Öztürk, gerek çalış üslubu gerekse yaptığı bilimsel çalışmalarla döneminin önde gelen bağlama sanatçılarından biri olmayı başarmış ve takdir edilmesi gereken öncü işlere imza atmıştır.

Yaptığı düzeyli çalışmalar ve sanat hayatıyla genç müzisyenler için önemli bir örnek olan Okan Murat Öztürk başarılı çizgisini bugün de devam ettirmektedir.


Kaynak: 2013-2014 Güzel Sanatlar ve Spor Okulu 12.Sınıf Bağlama Ders Kitabı

Anahtar Kelimeler: 

Rastgele Parça

Açığım Yok Kapalım Yok Dünyada
Ne İse Ahvalim Görsünler Beni
Hiç Kimseye Vebalim Yok Dünyada
İster Sevip İster Dövsünler Beni

Allah Kul Yaratmış Biride Benim
Kimden Kaldı Bana İmanım Dinim
Ne Şeytan Tanırım Nede Peri Cin
Konuşan İnsanim Görsünler Beni

Okudum Kuranı Edep Erkanlı
Yaptığım Secdenin Kıblesi Canlı
Gerdeksiz Gecede Bir Delikanlı
Ölü Bir Geline Versinler Beni

Akarsu'yum Boşa Güldükten Sonra
Azrail Yok İmiş Öldükten Sonra
Gönül Tahtın Harap Olduktan Sonra
Boş Kuru Hasıra Sarsınlar Beni