Usta Izler

Herhangi bir filtre seçin ve sonuçları görmek için Uygula'ya tıklayın

Âşık Dertli Divâni Kimdir?

Mehmet Erenler Kimdir?

1946 yılında Ankara’da doğdu. 7-8 yaşlarında bağlama ile tanıştı. Müzik eğitimi almadan kendi kendine bağlama çalmayı öğrenip geliştirerek müzik yaşantısına başladı.

Talip Özkan Kimdir?

2 Ağustos 1939 yılında Denizli Acıpayam’da doğan Özkan, bağlama çalmaya küçük yaşlarda başladı. ılk ve orta öğrenimini Acıpayam’da lise öğrenimini ise Denizli’de tamamladı. Türk halk müziğinin önemli simalarından olan Muzaffer Sarısözen, ile lise yıllarında Acıpayam’da tanıştı. Sarısözen, genç Talip Özkan’ın bağlamadaki icra tekniğini ve performansını göz önünde bulundurarak radyo emisyonlarına çağırdı.

Aşık Veysel Şatıroğlu Kimdir? Aşık Veysel Şatıroğlu Kimdir?

Aşık Veysel Şatıroğlu,1894’te Sivas’ın şarkışla ilçesine bağlı Sivrialan Köyü’nde dünyaya geldi. Veysel’in ailesine yörede “Şatıroğulları” derlerdi. Babası “Karaca” lakaplı, Ahmet adında bir çiftçidir. Veysel’in dünyaya geldiği sıralar, çiçek hastalığı Sivas yöresini kasıp kavurmaktadır.

Musa Eroğlu Kimdir?

1946 yılında Mersin'in Mut kazasında doğdu. "Karacaoğlan'la ilgili geleneği, şenliği sürdüren bir köyde büyüdü. Bir folklor grubunda oynadığı Karacaoğlan rolünden çok etkilendi ve hep kendisini sürükleyen o oyunun peşinden gitti.

Arif Sağ Kimdir?

İlk plağı olan "Gafil Gezme Şaşkın Bir Gün Ölürsün'ü 1964 yılında doldurdu. 45'lik plak dönemi olarak bilinen ve yaklaşık 20 yıl devam eden bu süreçte 45'in üzerinde plak, 200'ün üzerinde beste yaptı. Çeşitli sanatçılara bağlamasıyla eşlik etti ve bestelerini de pek çok sanatçı okudu.

Özay Gönlüm Özay Gönlüm Kimdir?

Ailesi Denizli’nin Tavas ilçesine bağlı Kızılcabölük beldesindendir. 1953 yılında başladığı Denizli Erkek Sanat Enstitüsünde farklı kişiliği ve müziğe yatkınlığı ile okulda sevilen biri oldu.

Ramazan Güngör Kimdir?

1924 yılında Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı Kemer nahiyesinin Kadı köyünde doğan Ramazan Güngör’ün asıl soyadı “Yanatma”dır. Fakat bu soyadını “Güngör” olarak değiştirmiştir.

Mehmet Nida Tüfekçi Kimdir?

Mehmet Nida Tüfekçi, 1 Mart 1929’da Yozgat’ın Akdağmadeni ilçesinde doğdu. İlk müzik eğitimini babası Hamdi Tüfekçi’den aldı. 1947 yılından itibaren Ankara Radyosunun Yurttan Sesler Korosuna ses ve saz sanatçısı olarak katıldı.

Muharrem Ertaş Kimdir?

1913 yılında Kırşehir'in Yağmurlu Büyük Oba köyünde dünyaya geldi. Küçük yaşta dayısı Bulduk Ali’den bağlama çalmayı öğrendi. Muharrem Ertaş’ın esas hocası Yusuf Usta’dır. Yusuf Usta, yöresinin anonim ezgilerinin yanı sıra, daha çok Toklumenli Âşık Said’in şiirlerini çalıp söylemiştir. Bildiklerini Muharrem Ertaş'a da öğreten Yusuf Usta, yörenin en ünlü saz ustalarından birisiydi.

Sayfalar

Rastgele Parça

şu akkuşun gürgenleri yıkılmadı mı
yar üstüne yar severken sıkılmadın mı

şu karşıki tarlayı da kime kazdırdın
gönderdiğin mektupları kime yazdırdın

reşadiye önünden de akıyor ırmak
her yiğidin kârı değil sözünde durmak

ırmaklarım çağlıyor da çağlatma yarim
yetimlikten büyüdüm de ağlatma yarim

at belinden tabancayı dağlar inlesin
yat kolumun üstüne de canın dinlensin

üç aşağı beş yukarı salla mendilini
tanımadım kız ben seni tanıt kendini

içmem güzelim içmem de bir yudum içmem
dünya bana düşman olsa senden vazgeçmem

gelir misin gelmez misin ayva dibine
kemer olup sarılsam da ince beline

telgrafın tellerini arşınlamalı
yar üstüne yar seveni kurşunlamalı

geçemiyom geçeklerden geçek ver bana
gönlündeki çiçeklerden çiçek ver bana

gelemiyom yollarına yolların uzak
yolumuza kurmuşlar da demirden tuzak

Alçaklardan götüründe benim salımı
Kimselerde bilmesin garip halımı

Alçaklara karlar yağmış üşümedin mi
Kız sen bu işin sonunu düşünmedin mi